Kurumsal Üyeler
Kategoriler
Nakliye Firmasına Siber Saldırı Hikayesi

Nakliye Firmasına Siber ...

Nakliye Firmasına Siber Saldırı Hikayesi

Nakliye Firmasına Siber Saldırı Hikayesi

27-02-2019

Nakliye Firmasına Siber Saldırı Hikayesi

27 Haziran 2017'de büyük nakliye şirketi AP Møller-Maersk artık işe yaramadı: bilgisayarlar başarısız oldu, siparişler artık kabul edilemedi ve kimse konteynerlerin nerede olduğunu bilmiyordu.

Aynı zamanda, fidye yazılımı Notpety , Fedex iştiraki TNT'den New York , Los Angeles , Rotterdam ve Mumbai limanlarına kadar lojistik endüstrisinde bir seksen şirketi felç etti . Gemilerin ve liman tesislerinin işletmecileri , bilinmeyen şantajcılara Bitcoin'de büyük miktarlarda para  göndermiş olmalılar . O zaman tekrar verilere erişim izni verilecekti.

Manuel işlemlere başvurdular

Moller Maersk şirketi, dünya topraklarının olduğu her  limanda her 15 dakikada bir online sipariş girmişlerdir. Aldığı siparişlerin yüzde 90: en fazla etkilenen şirketlerden biri olduğu için  gemilere ait nakliye şirketi ve 10.000 ila 20.000 arası yer  kaplar ve her gün işlenir.

Hasar 300 milyon dolar olarak tahmin edildi. 2018 yazında, Møller- Maersk'in Yönetim Kurulu Başkanı Jim Hagemann Snabe , siber güvenlik panelinde 10 gün bilgisayarsız nasıl hayatta kalacağını açıkladı : manuel işlemler büyük ölçüde tekrar kullanıldı. Birçok çalışan, düşene kadar fazla mesai yaptı ve müşterilerinin yardımı sayesinde normal iş hacminin yüzde 80'ini idare edebildiler.

Önce ve sonra bile, diğer lojistik şirketleri bilgisayar korsanları tarafından hedef alındı. Pazar araştırması şirketi IHS Markit / Bimco tarafından 2016 yılında yapılan bir ankete göre, nakliye şirketlerinin yüzde 60'ı sistemlerine saldırı düzenlediğini bildirdi . Örneğin, Londra gemi aracısı Clarksons, geleneksel bir hacker saldırısı ile yapılan büyük Notpety saldırısından önce yakalamıştı. Ve büyük Çinli nakliye şirketi Cosco , 2018 yazında Kuzey ve Güney Amerika bölgesinde bir "ağ çöküşü" olduğunu bildirdi. Telefonlar ve sistemler artık işe yaramadı - durumla başa çıkmak için Cosco , Yahoo'yahızlıca eklenmiş e-posta adresleri listeleri yayınladı .

Sürekli izleme

Lojistik grubu Panalpina sözcüsü Santiago Jurkšaitis , " Gördüğümüz siber güvenlik zorlukları sektörümüze özgü değil" diyor . Taşımacılık ve lojistik endüstrisi, dijital dönüşüm sürecinde ve bu nedenle siber saldırıların daha önemli bir hedefi haline gelmiştir. Ancak uygun Vorsorgeund reaksiyon önlemleri de ayarlandı.

Riskler sürekli değişecek ve Panalpina dahil tüm şirketleri etkileyecek. “Sistem güvenlik düzenlemelerimizin ihlali, sisteme izinsiz erişim veya sistem veya başka bir şey girişimi ihlali olsun, bu siber güvenlik tehditlerini sürekli izliyor ve dikkatimizi risk azaltma ve esneklik önlemlerine odaklıyoruz. »

Post sözcüsü Masha Foursova , Swiss Post hizmetlerini ancak iç ve yüksek derecede otomatikleştirilmiş süreçlerin kusursuz bir şekilde çalışması durumunda güvenilir ve zamanında sağlayabildiğini söylüyor , "Bir siber saldırı Swiss Post'un BT sistemlerine müdahale ederse - örneğin harf sıralamada - bunun harflerin işlenmesinde bir etkisi var. Bu, Swiss Post'un müşteriye zamanında ulaşamayacağı anlamına gelebilir. "En son teknolojiye sahip BT teknolojileri sayesinde, lojistik süreçleri giderek daha verimli hale geliyor ve esnek bir şekilde yönetilebilir. Siber riskler de artmakta, bu da BT komutları ve sıralama makineleri gibi fiziksel lojistik süreçleri arasındaki etkileşimi engelleyebilmektedir. Foursova , “ Kesilmeleri önlemek için, İsviçre Post BT uzmanları BT sistemlerini potansiyel hacker saldırılarına ve virüs saldırılarına karşı sürekli izliyor” ve , diyor Foursova, Bu amaçla Swiss Post, son yıllarda ek BT uzmanları işe aldı. Swiss Post, sistemleri düzenli olarak bilgisayar korsanlığı testlerine ve güvenlik kontrollerine tabi tutuyor. Foursova , "Ek olarak, tehdit durumunu sürekli izliyor ve BT altyapısına zarar gelmesini önlemek için zamanında önlemler alıyoruz" diye açıklıyor Foursova .


Nakliye Rehberi - Her Hakkı Saklıdır 2019